728 x 90 Reklam Alanı

Dünyada her 3 kadından biri şiddet görüyor

Dünyada her 3 kadından biri şiddet görüyor

İnsanlığın  hızla geliştiği ve ilerlediği  dünyada değişmeyen kadının yok sayılması ve şiddet uygulanmasıdır. Kadın haklarının  insan hakları  sayılması  gerektiği dünyada  kadınlara ve çocuklara  uygulanan şiddet kabul edilemez. Kadına Yönelik Şiddete Karşı 25 Kasım 1999 yılında  farkındalık yaratmak için BM Genel Kurulu tarafından ”Kadına Yönelik Şiddete  Karşı  Uluslararası Mücadele  Günü” olarak kabul edilmiş olup evrensel bir sorundur. 25

İnsanlığın  hızla geliştiği ve ilerlediği  dünyada değişmeyen kadının yok sayılması ve şiddet uygulanmasıdır. Kadın haklarının  insan hakları  sayılması  gerektiği dünyada  kadınlara ve çocuklara  uygulanan şiddet kabul edilemez.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı 25 Kasım 1999 yılında  farkındalık yaratmak için BM Genel Kurulu tarafından ”Kadına Yönelik Şiddete  Karşı  Uluslararası Mücadele  Günü” olarak kabul edilmiş olup evrensel bir sorundur. 25 Kasım 1960’da  Patria, Minerva ve Maria Mirabal kardeşlerin diktatörlüğe ve şiddete karşı verdikleri mücadele ve tecavüz edilerek öldürüldüklerinin sembolü olarak bu gün ilan edilmiştir.  Aynı zamanda kadınların erkek egemen toplumsal şiddete  dayanışmanın ve mücadelenin başladığı gündür.

Dünyada her üç kadından biri eşi veya  birlikte olduğu erkek tarafından fiziksel ve cinsel şiddet görmektedir. Kadınlar dünyanın her yerinde her türlü şiddete maruz kalmaktadır. Artık kadınlar olarak susmayacağız ve mücadelemize  devam edeceğiz. Kadına karşı şiddete, eşitsizliğe karşıyız. Mücadele ederek erkek egemen siyasete yeter demeliyiz. Kadın Dernekleri olarak gücümüzü birleştirip örgütlenmeliyiz. Sadece 25 Kasımlarda veya 8 Martlarda değil,  yılın 365  gününde mücadelemize devam etmeliyiz. T.B.M.M’deki   kadın milletvekillerimize de büyük görevler düşmektedir. Kadınlara ait  çıkan kanunlar da, masa başında oturan erkek milletvekillerinin  ellerine bırakmamalıdır. Eşit insan hakları ve demokrasi için  mücadele eden Mirabel kardeşler ve eşlerinin başlattığı  mücadeleyi devam ettirmelidir.

Kadın cinayetlerinin  binde 1400 arttığı günlerde, gazetelerde iki veya üç tane  kadın cinayetlerinin olduğu, cinsel taciz ve tecavüzlerin arttığı, kadınlarımızın fuhuşa sürüklendiği, çocuk yaştaki  kızlarımızın gelin edildiği Türkiye’de bunları DUR demesini  öğrenmeliyiz.

Isparta’da 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Güleda Cankel’in erkek arkadaşı tarafından öldürülmesi, dört aylık eşini kazakla boğan erkek, boşanmak istediği için eşini ve iki çocuğunu öldüren erkek, barışma telifini kabul etmediği için öldürülen kadın, bebeğin cinsiyeti kız diye işkence yapan baba, bebeğin cinsiyeti kız diye 8 aylık hamile hanımını öldüren cani, Emine Bulut ve Oya Aydoğdu…. daha sayamadığımız yüzlerce kadın….

ATATÜRK: ‘Kadınlar  toplumsal hayatta erkeklerle birlikte yürüyerek birbirinin yardımcısı ve destekçisi olacaklardır.” demiştir.

NURTEN KARAKIŞ KADIN HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ  BAŞKANI 

Admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos