Mağduriyet Tatlı Bir Yemektir, Yemeyin!

0
7

Denizli Otizm Derneği’nin konuğu, psikolog ve aile danışmanı Sefer Mavigöl farklı gelişim gösteren çocuk sahibi olmanın ikincil travmalar kapsamına girdiğini belirterek, “Mağduriyet tatlı bir yemektir, yemeyin” dedi.

Denizli Otizm Derneği’nin “Aileler Soruyor, Uzmanlar Yanıtlıyor” söyleşilerinin dördüncü konuğu psikolog ve aile danışmanı Sefer Mavigöl oldu. Mavigöl, ikincil travmalarla ilgili bilgiler vererek, deneyim paylaşımının önemli olduğunu ve bazen çerçeveyi değiştirdiğini ifade etti. Mavigöl, bir dernek kurmanın ya da dernek çalışmaları içinde yer almanın travma sonrası olumlu büyüme anlamına geldiğini belirterek, “Kimsenin sizi tanımlamaya hakkı yok. Sizi en iyi siz bilirsiniz. Kendinize kulak verdiğinizde travmayla nasıl baş edebileceğinizi de bulursunuz. Mağduriyet tatlı bir yemektir, bunu yemeyin. Bağlam değiştiğinde anlam da değişir” diye konuştu.

Duygularınızın hakkını verin

Farklı gelişim gösteren çocuk sahibi olmanın da özellikle başlangıçta yas etkisi yarattığına dikkat çeken Mavigöl, “Eleştirel psikologlar travma mağduru yerine travmadan kurtulan ifadesini tercih ediyorlar. Hayatta mutluyken de mutsuzken de yola devam etmek gerekir. Otizmli ya da Down Sendromlu çocuklar kötü değildir. Siz kötü olduğunuz ya da cezalandırıldığınız için onlar sizin çocuklarınız olmadı. Hayat kusurlarıyla mükemmeldir. İnsan duygularıyla insandır. Hissettiğiniz duygunun hakkını verin ve yola devam edin” açıklamalarında bulundu.

Sefer Mavigöl söyleşide şu mesajları verdi:
• Mağdurun aradığı toplumsal adalettir.
• Çocuklarınızın hobileri olsun. Hobiler çocukları koruyan bir kalkandır.
• İnsan duygularıyla insandır. Hissettiğiniz duyguların hakkını verin.
• Ağlamayı bilmeyenin kahkahasından da bir şey çıkmaz.
• Bireyin adil dünya, iyi insan idealinin yakılışı bir travmadır.
• Affetmek bağışlamak değildir. Dosyayı kapatmak için affedin.
• Hayat kusurlarıyla mükemmeldir, hatalarıyla güzeldir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here