Zeytinyağı = Anne Sütü

0
7

Sağlık konusunda farklı açıklamalarıyla dikkat çeken ve gündeme oturan Kalp Damar ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yine gündeme oturan açıklamalarda bulundu. Zeytinyağı tüketiminin önemine değinen Karatay, “Zeytinyağı yetişkinlerin ana sütüdür. Riviera işlenmiştir, yenmemelidir. Virjin, yani doğal zeytinyağı ise kanser hücrelerini öldürür. Zeytin ise bol bol yenmeli. Kalorisi yok. Zeytin dalı ve yaprağı da önemli. En güçlü doğal antiboyotik… Zeytin ağacı, tüm zor şartlara direnerek 2 bin 500 yıl yaşıyor. Hâlâ da meyve veriyor. Biz 80-100 yıl yaşıyoruz. Sık sık grip olmamak ve kulak ağrısı çekmemek için zeytinyağı yiyin” açıklamasında bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kariyer Eğitim Günleri´ne Prof. Dr. Canan Karatay konuk oldu. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Fen Fakültesi Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Prof. Dr. Karatay, üç kitabının Harvard Üniversitesi Kütüphanesi´ne girdiğini belirterek, “2011´de ilk kitabım çıktı. Çeşitli yerlerde bana hâlâ `şarlatan´ ve `bilimsel konuşmuyor´ diyorlar. İşte size bilimsel olduğunun ispatı… Bu kütüphanede 20 milyon kitap var. Buraya üç kitabım da Türkçe olarak girdi” ifadelerini kullandı.

“Bunları yiyin! Düz duvara tırmanırsınız”

Gençlere beslenme önerilerinde de bulunan Prof. Karatay, “Turpu veya havucu çiğ olarak beyaz peynirle beraber yiyin, yanına da zeytin koyun, düz duvara tırmanırsınız. Fıstık yerseniz de fıstık gibi olursunuz. Üç yaşındaki çocuğu şeker komasından kaybettik. Bir kutu gazlı içecekte 22 paket şeker var. Lütfen bunlardan uzak durun. Gençliğinizin kıymetini bilin. Meyve sularında da aynı şekilde şeker var. İnanmayın ki onların içinde C vitamini var. Çok büyük bir kalori var. O kalori vücuda girince, siz kendinizi güçlendirilmiş zannediyorsunuz” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here