409 kadın neden öldürüldü?

Son yıllarda ülkemizde kadın cinayetlerinde ciddi artışlar yaşandığını üzülerek görüyoruz. Gün geçmiyor ki, bir kadının eşi, sevgilisi, saplantılı aşığı ya da bir başka yakını tarafından öldürüldüğünü öğrenmeyelim…

2017 yılında 409 kadın cinayeti işlendi ülkemizde… 387 çocuk istismara uğradı… 332 kadına cinsel şiddet uygulandı… Bu rakamlar insanın tüylerini diken diken ediyor, korkutuyor, üzüyor… Ülkemiz bunu hak etmiyor… Şiddete hep birlikte karşı koymalıyız…!

409 kadın, bir erkek tarafından öldürüldü

Bir yılda 409 kadın öldürüldü. Aralık ayında 45 kadın hayatını kaybetti. Öldürülen kadınlar arasında koruma altında olan kadınlar da vardı. Ama devlet onları koruyamadı.

387 çocuğun hayatı karartılırken, 20 çocuk öldürüldü*

2017 yılında 387 çocuk cinsel istismara uğradı, 20 çocuk ise öldürüldü. Yalova’da, Van’da, Diyarbakır’da ve daha birçok yerde çocukların geleceği karartıldı. Yenidoğmuş küçük bir bebek bile cinsel istismara uğradı.  Bunun üzerine daha söyleyecek söz var mı ki?

Neden öldürüldüler?

Kadınların 88’i kendi hayatına dair karar almak, 30’u boşanmak istediği için öldürülürken;  134 şüpheli ölüm ve 110 tespit edilemeyen kadın cinayeti gerçekleşti.
Bir yıl içerisinde en çok kadın cinayetinin gerçekleştiği iller; İstanbul’da 57, İzmir’de 32, Antalya’da 25, Bursa’da 18, Adana’da 17, Gaziantep’te 15, Konya’da 12 şeklinde oldu.

İllere göre kadın cinayeti rakamları şöyle:

Bu yaşananlara rağmen ülkemizde kadınları, çocukları koruyan yasalar çıkması gerekirken, laik ve bilimsel eğitim verilmesi gerekirken, akıl almaz kararlar alındı 2017 yılında…

Eğitimde laiklikten uzaklaşılıyor, cinsiyetçi söylemler öne çıkıyor…

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın temmuz ayında yeni müfredat açıklaması yaptı. Yeni müfredatta laik eğitimden uzaklaşıldığı, cinsiyetçi söylemlerin yer aldığı, bilimsel bir eğitimden uzaklaşıldığına dair pekçok eleştiri aldı.

Eğitim sendikaları art arda açıklamalarda bulundu. Vatandaşlar cinsiyetçi ifadelere tepki gösterdi.

Eğitimde bu yıl laikliğe aykırı değişiklikler yapılarak kız çocuklarının “kocaya itaat etmesi” gerektiği,”evliliklerin fıtratında” olduğu, yine çocukların “evliliğe kadar iffetini muhafaza etmesi” gerektiği gibi konular müfredata eklendi. İstanbul Kartal Özel Çınar Anaokulunda yapılan bir tiyatro gösterisinde 3-6 yaş arasındaki kız çocuklarının başları kapatıldı, ardından erkek çocuklarının ayakları yıkatıldı. Bu etkinlik de büyük tepki aldı.

Şort giyen kadınlara tekme atıldı… 

2017 yılında şort giydiği gerekçesiyle kadınlara saldırılarda bulunuldu. Kadınlar birlik olup protesto gösterileri düzenledi. Ne yazık ki, kadınlara cinsel saldırıda bulunanların çoğu serbest bırakıldı ya da çok az cezalar aldı. Cinayet işleyen erkeklere iyi hal indirimi uygulandı.  

Çocuk evliliklerinin önü açıldı!

Bütün bu yaşanırken hükümet, kamuoyunda müftülere nikah kıyma yetkisi  olarak bilinen Nüfus Hizmetleri Kanun Tasarısı gündeme geldi. Çok tartışıldı, protesto edildi, karşı imzalar toplandı, bunlara rağmen çocuk evliliklerin de önünü açacak tasarı mecliste yasalaştı.

*Bu rakamlar sadece basına yansıyanlardır, gizlenen ve örtbas edilenler dahil değildir.

Kaynak: www.kadincinayetlerinidurduracagiz.net

Paylaş