Öğretmenlere Güvenmek İstiyoruz…!

Türkiye’de son yıllarda malesef öğretmen tacizleri gibi olaylarda artış yaşanıyor. Bu olayları haberlerde üzülerek izliyoruz. Kadınlarımızı koruyamayan devlet kız çocuklarımızı korumada da yetersiz mi kalıyor sorusu geliyor akıllara… Öğretmenlere çocuklarımızı emanet ediyoruz. Çocuklarımız çocukları gibi görsün güzel bir eğitim versin, geleceğe hazırlasın istiyoruz… Bu yıllardır böyle oldu. Öğretmenlik saygın bir meslekti her zaman…  Çocuklarımız ikinci anne, babaları oldu öğretmenleri yıllarca… Son yıllarda ise öğretmen tacizlerini sık sık duyar olduk. Sosyal içerikli bir site olarak kadınlarımıza destek olmayı amaçlayan, onlara ışık tutan bir site hazırladık… Bu tür haberlere yer vermek konusunda hep tereddüt ettim ama insan bazen kayıtsız kalmıyor.

Sapık Felsefe Öğretmeni…

Geçtiğimiz günlerde Konya’da can sıkıcı bir olay yaşandı. Konya’nın Selçuklu ilçesindeki Ayşe-Kemal İnanç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde görev yapan felsefe öğretmeni Erdal Harmancı, sosyal medya hesabında: “Ya benim çok sapık duygularım var ya da şeytan onlara uğramıyor… Bir genç kızın vücut hatlarını gördükten sonra şeytan size üflemiyorsa ya erkekliğinizi ya da imanınızı kaybetmişsiniz demektir…” mesajını paylaştı.

Paylaşımın kısa sürede yayıldı, haberlerde yer almasıyla büyük tepki gördü. Milli Eğitim Bakanlığı Erdal Harmancı’yı açığa aldı ve olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Umarız cezası öğretmenlik gibi saygın bir meslekten atılması olur. Tıpkı kadın cinayetlerinde cezalar ağırlaştırılmadıkça suç işlenmeye devam ediyorsa, bu tür olaylarda devam edecektir. Hepimizin umudu bu tür olayların tekrar yaşanmaması. Eğer ciddi cezalar uygulanmazsa bu olaydaki gibi sapkın düşünceli insanlar öğretmenlik yaparak çocuklarımızın hayatını zehirlerler. Biz öğretmenlere güvenmek istiyoruz…

Eğitimde Laiklik

Bu konuda da laikliğin önemi ortaya çıkıyor. Eğitimde laiklik önemli bir unsurdur. Okullarda laik ve bilimsel eğitim verilmelidir. Çocuklara cinsiyet değil, insan olmak öğretilmeli. Önce insan olmayı öğrenmeli ki çocuk herkese saygı duysun. Malesef yeni eğitim müfredatında laik eğitimden uzaklaşıldığını görüyoruz.

Çocukları eğitirken erkek çocuğa ‘evin reisi’ gibi sıfatları, kızlara ise ‘evin hanımı sıfatını öğretirseniz. Kadın erkek eşitliğini çocuklar öğrenemez. Erkek çocukları hep kız çocuklarından kendini üstün görür. Yetişkin bireyler olduklarında da bu yönde eğilimler sergiler.

Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim konusunda sınıfta kaldığı ortadadır. Çocuk masal kitaplarında bile çocuklara uygun olmayan ifadelerin yer aldığı kitaplar yayınlanan ülkemizde, çocuklarımız için endişelenmemek mümkün değil…

En yakın zamanda çocuklarımızın geleceği için laik ve bilimsel eğitim doğrultusunda iyi bir eğitim programı hazırlanması için yetkilileri göreve davet ediyoruz…

Gülse Birsel’den tepki…

Gülse Birsel, Hürriyet Gazetesi’ndeki bugünkü köşe yazısında eğitimde yaşanan erkek öğretmenin skandal açıklamalarına yer vererek eleştirmiş. Bu yazıyı da sizlerle paylaşmak istedim…

“Geçtiğimiz günlerde, Konya’da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde görev yapan felsefe öğretmeni Erdal Harmancı, sosyal medya hesabından, beden eğitimi derslerinde eşofman giyen kız öğrencilerin zina yaptığını öne süren mesajlar paylaşmış, “Bir genç kızın vücut hatlarını gördükten sonra şeytan size üflemiyorsa ya erkekliğinizi ya imanınızı kaybetmişsiniz demektir” gibi akıl almaz ifadeler kullanmıştı.

Soruşturma başlatıldı ve Harmancı açığa alındı.

Bitmedi, son haber: Konya Meram’daki bir ilkokulda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapan Ahmet Fatih Kap, sosyal medya hesabından Harmancı’yı desteklediğini belirten bir mesaj yayınladı. Ahmet Fatih Kap, mesajında, “Ben bir meslek dersleri öğretmeniyim, kızların vücut hatlarını gösterecek şekilde giyinmelerinin zinaya davet olduğunu aynen söylüyorum…” ifadesini kullandı. Onun için de soruşturma açıldı.

Bunlar kaç kişi?

Ve bu öğretmenlere çocuklar nasıl emanet edilecek?Siz kendi kızınızın bu kafada adamlarla aynı ortamda bulunmasını ister misiniz? Güvenebilir misiniz bu “öğretmenlere”?
Üzerinde eşofman bulunan bir genç kız gördüğünde “şeytanın kulağına üflediğini” söyleyen, bunu “zinaya davet” gibi algılayan adamlarla aynı sokakta oturmak bile potansiyel tehlikedir kanımca!
Peki acaba bu kafada öğretmenlerin yetiştireceği erkek öğrenciler nasıl bir potansiyel yaratacak gelecek için?
Bunları oturup bir ciddi ciddi konuşalım mı?”

….

Güzel ve Mutlu Günlere…

 

Paylaş