Türk Kadın Kahraman… Şerife Bacı…

Kurtuluş Savaşı kahramanı Şerife Bacı’nın Kastamonu’da 1900 yılında  doğduğu tahmin ediliyor. Kastamonulu yaşlı kadın ve erkeklerle birlikte Kastamonu’daki cephaneleri Ankara’ya götürüyordu. Bu kutlu mücadele sonucunda 1921 yılının Aralık ayında ağır kış şartlarında henüz 21 yaşındayken donarak hayatını kaybetti.

Cephaneler ıslanmasın diye kazağını cephanelerin üstüne örtmüş, yavrusu ölmesin diye de üzerine abanmış ve bunun sonucunda kendisi soğuktan donarak vefat etmiştir.

Seydiler Belediyesi, 1973 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 50. yılında belediye binasının önüne rölyefini yaptırmıştır. Ayrıca Şerife Bacı’nın ismi birçok kuruma verilmiştir.

Kurtuluş Savaşı Şehidi Şerife Bacı…

İnebolu sahilinde bir parkın içinde 2001 yılında TKK eski komutanı Aytaç Yalman tarafından Şehit Şerife Bacı Anıtı yaptırıldı. Açılısı Atilla Ateş ve Aytaç Yalman birlikte yaptı. Anıtın plaketinde “Bu anıt İstiklal Savaşı şehitlerinden Şerife Bacı’nın anısını Cumhuriyet çocuklarına anlatmak için Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman tarafından armağan edilmiştir. 4 Aralık 2001” yazılıdır. Şehit Şerife Bacı adı Kastamonu’da Seydiler’de, İnebolu’da Kurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanlarını simgelemektedir.

Kırmızı Kadın Ailesi olarak 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümünü kutluyor, başta Atatürk olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyoruz… Ruhları şad olsun…

Not: Hiç şüphesiz Kurtuluş Savaşımızın çok fazla kadın kahramanı var, bugünün anısına bir kahraman kadınımıza yer vermiş olmamız diğerlerini unuttuğumuz anlamına gelmesin. Hepsinin ruhu şad olsun…

Paylaş