Mecliste skandal… Kadın oyuncular sahneye neden çıkartılmadı…? Atatürk de sansürlendi…

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni anma etkinliğinde bir skandal yaşandığı ortaya çıktı. Mecliste anma etkinliği için hazırlanan tiyatro gösterisinde, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın talimatı üzerine kadın oyuncuların sahneye çıkarılmadığı iddia edildi. Ayrıca gösteride yer alacak olan Atatürk büstünün de senaryodan çıkarıldığı da iddialar arasında…

Mecliste “Birinci Meclis, Gazilik ve Şehitlik Ruhu” temasıyla gerçekleştirilen “Meclis Sohbetleri” etkinliğinde, 18 Mart Çanakkale Anmasına ilişkin bir tiyatro gösterisinde kadın oyuncuların sahneye çıkması engellendi. Gösteride Atatürk’ün büstünün de yer almasına izin verilmedi. Devlet Tiyatroları tarafından 22 dakika olarak planlanan oyun 3 dakikaya düşürüldü.

Sözcü Gazetesi’nde yer alan bilgiye göre; oyun sahnenin ortasına konan Atatürk büstü ile başlıyordu. Etrafında da el ele tutuşmuş ve birbirlerine bakan kadınlar vardı. Tiyatro ekibi Meclis’e gelip provalara başladığı sırada ise Meclis Başkanlığından bir yetkili gelip ‘duruma’ müdahale etti. Yetkili, oyunun süresinin 3 dakikaya düşürülmesini ve kadın oyuncular ile Atatürk büstünün de oyundan çıkarılmasını istedi. Sansür, tiyatroyu sahneleyecek ekip içerisinde de krize neden oldu.

İSMAİL KAHRAMAN’A İSTİFA ÇAĞRISI

Olayın ortaya çıkmasının ardından kamuoyu tarafından Atatürk büstünün kaldırılmasını ve kadınların oyundan çıkartılmasını isteyen Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın istifası istendi.

Milletvekillerinden, gazetecilerden ve kamuoyundan tepki gören olay meclis gündemine de taşındı.

Konuyla ilgili Oyuncu Sendikası da açıklama yaparak olayı kınadı ve olaya sebep olan tüm yetkilileri istidaya davet etti.

 

Paylaş