Bebeklerin kulak temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler neler?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Mamur, bebeklerin kulak temizliğinde sadece dış kulağın temizlenmesinin yeterli olduğunu, içini temizlemeye gerek olmadığını söyledi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Mamur, bebek kulak bakımı hakkında bilgi verdi. Mamur, “Kulak bakımı aslında çok kolay.  Hedefiniz yalnızca dış kulağı temizlemek olmalı.  Bebeğinize silme veya su ile banyo yaptığınızda kulakların arkasını ve dış kulağın iç kavislerini ıslak bir havlu, pamuk veya kulak çubuğu ile silebilirsiniz.  Kulak çubuğunu bebeğinizin kulaklarının içine sokmayın.  Kulağın o bölgesinin zaten kendini temizleme sistemi var.  İçeride yapışkan bir madde salgılanır.  Bu madde içeriye böcek veya zararlı kirlerin girmesini ve kulak zarına zarar vermesini engeller.  Ardından yavaş yavaş pembe ve turuncu renkteki kirler dışarı atılır.  Bu kirleri gördüğünüz taktirde kulak çubuğu, havlu veya parmağınızla alabilirsiniz.

Banyo esnasında bebeğinizin kulaklarını sudan korumanıza gerek yok. Korkmayın kulağına su kaçması ona zarar vermez.  Dış kulak yolu kör bir tüptür ve dış kulağa su girdiği taktirde normalde orta kulağa geçmez ve zarar vermez” açıklamalarında bulundu.

Paylaş