Mayıs ayında 37 kadın öldürüldü

Ülkemizde her gün en az bir kadın cinayeti işleniyor. Bu ayda 37 kadın cinayete kurban gitti. Yetkililer yine kadınlarımızı ve çocuklarımızı koruyamadı.

2018 mayıs ayında; 37 kadın öldürülürken 23 çocuk cinsel istismara uğradı. Bu ay içerisinde en çok kadın cinayetlerinin işlendiği iller şu şekilde; Bursa’da 7, Edirne’de 3, İstanbul’da 2.

Kadın cinayetlerinde bu ay 13 kadının ölümü şüpheli ölüm iken, 12 kadının ölüm nedeni tespit edilemedi. Bu ay kadın cinayetlerinde şiddetin boyutu da arttı, canice cinayetler gerçekleşti. Kadınların 6’sı ekonomik nedenlerle, 3’ü kendi hayatına dair karar almak isterken, 2’si boşanmak ve 1’i barışma teklifini reddettiği için öldürüldü.

Kadınlar yakınları tarafından öldürülmeye devam ediyor. Bu ay kadın cinayetlerinde 14’ünün faili tespit edilemezken, 10’u evli olduğu erkek tarafından, 6’sı akrabası, 4’ü oğlu, 2’si ayrıldığı erkek ve 1’i babası tarafından öldürüldü.

Çocuklarımızı yine koruyamadık

Çocuk istismarına dair basına yansıyan haberlerden sadece 23 çocuğun bu suça maruz kaldığı ortaya çıktı. Ancak çocuk istismarları genelde saklandığı için bu sayının çok daha fazla olduğu biliniyor. Çocukların 12’si tanımadığı kişiler tarafından istismara, kamuya açık alanlarda uğradılar.

Cinsel şiddete karşı kadınlar kendi yöntemlerini uyguluyor
Basından aldığımız bilgilere göre, 2018 mayıs ayında 17 kadına cinsel şiddet uygulandı.

Kadınların 7’si tanımadığı erkekler tarafından,6’sı tanıdıkları tarafından,  2’si işvereni, 1’i dini nikahlı eşi, 1’i babası tarafından cinsel şiddete maruz kaldı.

Kadınlar şiddete uğradıklarını tüm baskılara rağmen şikayet ederek duyurup çözüm bulma arayışına gidiyor.

Adana’da 33 yaşındaki İlkay Ç., bir taksi şoförü tarafından zorla eve götürüldü, şiddete uğrayan kadın balkona çıkıp yardım istedi. Şüpheli gözaltına alındı.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’DAN TALİHSİZ AÇIKLAMA

Kadın cinayetlerine karşı gereken önlemler alınmıyor. Her geçen gün daha çok kadın öldürülürken İşişleri Bakanı Süleyman Soylu ise talihsiz bir açıklamada bulunarak, “Şiddete bağlı kadın ölümlerinde yüzde 39 azalma var” dedi. Oysa ki işlenin cinayetler canileşirken, failleri de tespit edilemiyor. Sayın Bakan, nisan ayında 30, mayıs ayında 37 kadın cinayeti işlendiğini bilmiyor galiba.

Evet, mayıs ayında yine 37 kadın cinayeti işlendi. Kadın cinayetlerine dikkat çekmek için çalışan birçok STK var. Biz de bu konuda elimizden geleni yapmaya çalışıyor. Kadın cinayetleri konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bazen umudumuzu yitirecek gibi olsak da yeniden ayağa kalkıyor,yeniden mücadeleye başlıyoruz. Biz kadınlar umutlarımızı yitirmeyecek ve mücadeleye devam edeceğiz…

Not: Veriler ve bilgiler kadincinayetlerinidurduracagiz.net’den alınmıştır.

Paylaş