Limonla güzelliğinizi güzellik katın

Mutfağımızda eksik olmayan, salatadan çorbaya birçok yemeğe lezzet katan limon, güzelliğinize güzellik, sağlığınıza sağlık katıyor.

İşte limon mucizelerinden bazıları:

– Tırnakları güçlendirir
Ojeler, asetonlar, manikür ve pedikürler tırnaklarımızı zayıflatır, güçsüzleşmesine neden olur. Ancak merak etmeyin çözümü çok basit. Bir yemek kaşığı zeytinyağı ile birkaç damla limon suyunu karıştırın ve düzenli olarak tırnaklarınıza sürün. Harika sonucu kısa süre sonra gözlerinizle göreceksiniz.

– Kuru cilde ve saçlara iyi gelir
Saçlarınız sık şekilde yağlanıyorsa limondan destek alın. Saçınıza limon sürün veya hazırlayacağınız bu karışımı saç diplerinize uygulayın; Limon suyu, bal, zeytinyağı ve hindistancevizi yağını karıştırın. Saç diplerine sürüp 10 dakika bekletin ve durulayın. Saçınıza uygulayacağınız limon suyu saçtaki yağı dengeleyecek ve fazla yağlanmayı önleyecektir.
Cildiniz kuru ise elinize alacağınız bir limonu kuru bölgelere sürün ve yatın. Limon cildinizde kalsın, sabah kalktığınızda yıkayın. Daha yumuşak, parlak bir cildin farkını göreceksiniz.
Cildiniz yağlı ise yine limondan faydalanabilirsiniz. Bir parça limonu yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Fazla yağın gitmesine katkı sağlayacaktır.

– Yaşlılık lekeleri ve akneye iyi gelir
Yarım limonu direkt olarak akneli bölgeye uygulayın. Gece yatmadan önce uygularsanız ve sabah kalktığınızda durularsanız daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

– Dudak Bakımı
Dudaklarınız kuruyup, pul pul dökülüyorsa yatmadan önce dudaklarınıza limon suyu sürmeyi deneyin.
Sabah uyandığınızda dudaklarınız yumuşacık olacaktır.

– Yaşlılık Lekeleri
Limon suyu, karaciğer kaynaklı olsun, yaşlılıktan veya herhangi bir nedenle oluşmuş lekelerden kurtulmakta çok etkilidir, hatta çillerin görünümü hafifletmekte de yardımcıdır.
Cilt lekelerine limon suyu sürün, 15 dakika sonra su ile durulayın.

– Dişleri beyazlatır
Limon suyu ve karbonatı karıştırarak diş macunu elde edebilir ve dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

– Siyah noktalara elveda
Limonun güzellik sırları Limon cildinizdeki yağı emer. Bir parça pamuğa bir kaç damla limon suyu sıkın ve uyumadan önce tonik gibi cildinizi temizleyin. Siyah noktalar için ise yarım limon suyunu bal ile karıştırıp siyah noktalı bölgeye uygulayın. 5 dakika bekleyip soğuk suyla yıkayın.

– Saç rengini açar
Eskiler boşuna saçlarına limon sürmezlermiş. Saç renginizi açmak için kimyasallardan faydalanmak yerine limon suyunu deneyin.
Limon suyunu saç bakım spreyinize ekleyin ve saç tutamlarına püskürtün. Güneşe çıktığınızda doğal gölgeleriniz olacak.
Limonun güzellik amaçlı kullanımına en iyi uygulamalardan biri suyunun saç rengini açmakta kullanımıdır. Sahilde saçlarınıza püskürtür ve denize girerseniz veya güneşe çıkarsanız saçlarınız açılacak hoş tonlara kavuşacaksınız.

Paylaş