Bu yöntemle Anne Olmanın Yaşı Yok

Ülkemizde her geçen gün daha da yaygınlaşan yumurtalık dondurma yöntemiyle artık anne olmanın yaşı yok.  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı aynı zamanda tüp bebek alanında uzman Op. Dr. Emel Türkoğlu, yumurta dondurma  işlemiyle anne olmanın yaşının olmadığını söyledi.

Türkoğlu, yumurtalık  dondurulmasıyla ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdi: “Yumurta (oosit) dondurma işlemi kadının yumurtalıklarından toplanan olgun yumurtaların ileriki yıllarda çocuk sahibi olunabilmesi için vitrifikasyon yöntemiyle dondurulup saklanmasıdır. Ülkemizde tüp bebek yönetmeliğinde yapılan en son değişiklikle; önceden ciddi bir cerrahi operasyon geçirecek, malign – habis bir hastalık nedeni ile kemoterapi veya radyoterapi alacak kadınlara verilmiş yumurta hücresi veya yumurtalık dokusunun dondurularak saklanması izni, over rezervi azalmış veya erken menopoz riski olan doğum yapmamış kadınlara da, sağlık kurul raporu almak kaydı ile verilmektedir” dedi.

Op.Dr. Emel Türkoğlu, “Hormonal ilaçlar ile yumurtalıklar uyarıldıktan sonra vajinal ultrason eşliğinde yumurta toplama işlemi yapılır. Olgun olan yumurtalar vitrifikasyon yöntemiyle dondurulur. Dondurulan yumurtalar -196 derecede sıvı azot tanklarında saklanır. Çözülen her bir yumurta başına canlı sağ kalım oranları %90-95’dir. Yüzde yüz canlı olarak çözülen yumurtalara daha sonra mikroenjeksiyon işlemi yapılır. Laboratuvar ortamında gelişen embriyolar kadının rahmine transfer edilir” diye konuştu.

Yumurta dondurma işlemi kimlere uygulanacağı konusunda ise Türkoğlu, “Kanser tedavisi sürecinde kemoterapi veya radyoterapi gibi yumurta hücrelerine zararlı tedavi görmek durumunda olan kadınlarda, ailesinde erken menopoz öyküsü olan, yumurtalık rezervi azalmış, henüz evlenmemiş ve gebe kalamamış kadınlarda, yumurtalıkları ameliyatla alınması gereken, dolayısı ile üreme fonksiyonlarının kaybedilmesi riski olan kadınlarda ameliyat öncesi yumurtalıklar alınarak dondurma işlemi yapılabilir” bilgilerini verdi.

 

Paylaş